Wizyta greckiego hierarchy w Krakowie

przez Fundacja Hagia Marina

W dzień pamięci Greckiego Ruchu Oporu wobec faszyzmu „OCHI”, Grecką Wspólnotę Prawosławną Krakowa odwiedził Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Chryzostom II (Synetos), Metropolita Dodony i Metropolita Senior wyspy Zakynthos.

Hierarcha wziął udział w Świętej Liturgii i odprawił nabożeństwo dziękczynne za kraje i narody, które przyczyniły się do walki z faszystowskim i nazistowskim terrorem.

Metropolita podziękował proboszczowi krakowskiej parafii, ks. Jarosławowi Antosiukowi, za gościnności i ciepłe serce dla lokalnej wspólnoty prawosławnych Greków. Podkreślił przy tym, że Kraków jest bezpośrednim spadkobiercą misji Cyryla i Metodego, którzy osobiście wraz z grupą swoich uczniów działali w IX w. w Małopolsce.

Władyka Chryzostom zaznaczył, że Cerkiew jest własnością wszystkich wierzących, bez względu na narodowość i pochodzenie etniczne. Wyraził przekonanie, że parafia prawosławna w Krakowie ciągle będzie przykładem idealnej współpracy wiernych wielu narodowości.

Kapelanowi greckiej wspólnoty, ks. Sawie Syczewskiemu, życzył dużo sił i pogratulował energii w opiece nad powierzoną mu owczarnią.

W spotkaniu wzięli udział również studenci z Pomorza, którzy przebywali w Krakowie w ramach projektu „Ścieżki Niepodległej” realizowanego przez Fundację Hagia Marina.