Wernisaż wystawy „Dwanaście świętych dni na Cyprze”

przez Fundacja Hagia Marina

9 stycznia 2018 r. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku otwarto wystawę poświęconą cypryjskim tradycjom okresu Dodekameron, czyli czasu który rozpoczyna się Narodzeniem Chrystusa, a kończy Chrztem Pańskim. Otwarciu wystawy towarzyszyły wykłady na temat tej pięknej wyspy, świętych z nią związanych oraz historii Cerkwi Prawosławnej na Cyprze. Przybyli goście mogli usłyszeć kolędy w języku greckim, a także skosztować niektórych z cypryjskich przysmaków.

Ze słowem do zebranych zwrócił się arcybiskup białostocki i gdański Jakub. Następnie z pierwszym wykładem pt. „Święci Cypru” wystąpił biskup supraski Andrzej. W prezentacji i krótkich życiorysach skupił się przede wszystkim na świętych z pierwszych wieków, ktorzy zakładali i formowali Cerkiew na Cyprze, świętych i są dobrze wszystkim znani, ale nie zawsze z Cyprem kojarzeni. Władyka w swoich opowieściach wymienił także mniej znanych świętych, doszedł do okresu bizantyjskiego, a nawet wspomniał o jednym ze współczesnym świętych. Podkreślił, że wszyscy omawiani święci, za pozostawanie do końca wiernymi dogmatom Prawosławia, ponieśli męczeńską śmierć.

Kolejny wykład pt. „Historia Cerkwi Cypryjskiej” przedstawił ks. dr Anatol Szymaniuk, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Prawosławnego Seminarium Duchownego. Wykład o. Anatola dobrze uzupełniał wystąpienie władyki, a dodatkowo zawierał kilka ciekawostek. Zwracał uwagę, że każda Cerkiew lokalna szuka swego powiązania apostolskiego, które na Cyprze jest niepodważalne, bowiem pochodzi od apostołów Pawła i Barnaby. Prelegent przypomniał, że Cerkiew Cypryjska jest starożytną cerkwią, mającą potwierdzenie III Soboru Powszechnego i w jej granicach urodził się św. Spirydon, którego relikwie gościliśmy w Polsce. Historia Cypryjskiej Cerkwi to ponad osiem wieków okupacji, mimo których, tak Bóg umiłował sobie naród grecki, że umocnił on i zachował czystą wiarę do dzisiejszych czasów.

Miłym akcentem muzycznym, przerwą między wykładami, a prezentacją wystawy był koncert chóru Centrum Kultury Prawosławnej Filoi, pod dyrekcją Marty Filimoniuk. Po koncercie głos zabrał gość specjalny – archimandryta Serafim Dimitriou, proboszcz parafii św. Mariny w Atenach w Grecji, przebywający w Polsce na zaproszenie biskupa supraskiego Andrzeja. Archimandryta Serafim przedstawił greckie i cypryjskie zwyczaje bożonarodzeniowe, żywo opowiedział o tamtejszych świętach, pięknych zwyczajach i tradycjach. Spotkanie, jak na okres Dodekameron przystało było pełne radości, wypełnione unoszącym się zapachem aromatycznego wina i słodkich ciast wśród których najważniejsze jest ciasto świętego Bazylego – „wasilopita”. Tym ciastem po przekrojeniu na znak krzyża, poczęstował odwiedzających wystawę. Wygłosił też modlitwę-wezwanie do św. Bazylego o błogosławieństwo dla zebranych i ich domów. Zaśpiewał kolędę, w której jedna zwrotka dotyczyła błogosławieństwa dla całej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.

W imieniu wiernych diecezji, gościowi z Aten, za całe wystąpienie podziękował o. Paweł (Karczewski), który to wprowadzał zebranych w klimat, zapowiadał kolejne etapy spotkania.

Wystawa została zorganizowana przez m.in. Synodalne Biuro Pielgrzymkowe Cerkwi Cypru, Policję Cypru, i Cypryjską Organizację Turystyczną. Białostocki wernisaż zorganizowali: Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, Centrum Kultury Prawosławnej i Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu przy pomocy grupy białostockich studentów oraz „Grupy „30+ 40+“.

Wystawę można oglądać w dolnej sali Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku do 20 stycznia. Na odwiedzających czeka też prezentacja multimedialna i tematyczne biuletyny. Wstęp wolny.
 
Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z tego niezwykłego wydarzenia.

Fot. Autor